הקריירה המקצועית שלי בעמוד אחד, איך נעשה את זה?

נכתב על ידי עומרית אבנשטיין ועידן משה 

לא פעם נתקלנו בשאלה “כיצד לכתוב קורות חיים?” מה נכנס ומה לא? מה המבנה של קורות חיים? האם לעצב אותם או להשאיר אותם שחור לבן?
ההתעסקות בכל השאלות האלו מעייפת במיוחד! במאמר הבא נעשה סדר בבלאגן, נענה על כל השאלות ונציע כלים פרקטים שתוכלו ליישם כבר היום!

 

הטיפים הבאים מוגשים באהבה מאיתנו ומחברות וחברי קהילת למידה ארגונית בפוסטים שעלו בנושא:

איך נראים קורות חיים של אנשי למידה?

קורות חיים שעוברים מסך – יש דבר כזה?

שנתחיל?

         1..עיקר וטפל

לא הכל יכול להיכנס לדף. חשבו מה חשוב שידעו על ההישגים המקצועיים ועליהם תרחיבו. בנוסף, חשבו איזה ניסיון רלוונטי לפרט עבור המשרה הזו. למשל, אם המשרה המדוברת היא משרת ניהול פרויקטי הדרכה, פחות רלוונטי להרחיב על העבודה במלצרות אבל כן כדאי לגייס כל ניסיון פרויקטלי או הדרכתי. חשבו מה המגייס/ת רוצה לקרוא והתמקדו בכך.

2. בולטות

למחלקות הגיוס מגיעים המון מסמכי קורות חיים, ולכן העיניים סורקות אחרי מילות מפתח ודברים שיבלטו. הדגישו את המיומנויות ותחומי האחריות הקשורים לדרישות התפקיד. זה קשה כי נראה שהכל חשוב, אבל כמובן שלא נדגיש את ה-כ-ל! אפשר לצאת מנקודת הנחה שכל מה שרשום בדף חשוב אבל מה הכי חשוב להדגיש עבור המשרה הזו.

3. שפה מקצועית

כתבו בשפה מקצועית. כזו שתשתמשו גם בראיון עבודה. אל תצרו פער בין איך ומה שכתוב בקורות החיים לדרך בה תתנסחו פנים מול פנים. ועוד טיפ קטן – הקפידו על מושגים מקצועיים שיפגינו ידע ובקיאות.

4. הגהה

אולי זה נשמע מובן מאליו אבל לא תמיד.. שימו לב לכתיבה בהירה וברורה, ללא שגיאות לשוניות או שגיאות כתיב. בתפקידי למידה היכולת להתנסח נכון, לשים לב לפרטים, ולבדוק את התוכן משמעותית מאוד. קורות החיים הם למעשה התוצר הראשון שהמעסיקות והמעסיקים בפוטנציה יבחנו. אל תפלו שם.

5. תיאור ניסיון

חייב להיות מנוסח בהתאם ליכולות בפועל. תרחיבו מה בוצע בכל תפקיד (זכרו לבדוק אם הניסיון הזה רלוונטי למשרה הזו). בנוסף, תוודאו שאין חזרתיות – כלומר אם יש תפקידים שדרשו משימות או מיומנויות דומות, תנסו להדגיש את הבידול בין התפקידים, מה היה מיוחד ושונה בכל אחד מהם.

6. עיצוב

המטרה בקורות חיים היא להציג את עצמך בפני המגייס/ת כדי לתפוס את תשומת הלב ולעבור לשיחה טלפונית. הדיון בנושא עיצוב קורות חיים מעורר שיח סביב השאלה עד כמה מצופה אשת/איש הדרכה להשקיע בעיצוב מסמך זה. אין תשובה חד משמעית משום שזה תלוי במי שרואה. אז מה ההמלצה שלנו? משהו באמצע בין מסמך שחור-לבן לבין לא עיצוב מרחיק לכת.

השתמשו בעיצוב סולידי שידגיש את התוכן שתרצו. ודאו שלא נוצר עיצוב המקשה להתמצא בקורות חיים – זה בטוח לא המסר שתרצו להעביר למגייס/ת. לכו על מבנה סטנדרטי של קורות חיים, שמרו על סדר ועל אחידות (טקסט, כותרות והדגשות), שמרו עיצוב סולידי שידגיש את התוכן שתרצו.

עוד כמה טיפים חשובים לעניין העיצוב:

  • קורות החיים נסרקים כיום במערכות אוטומטיות – שימו לב שכל התוכן כתוב כטקסט ולא מודבק כתמונה.
  • הרבה פעמים ידפיסו את קורות החיים – ההמלצה שלנו היא להדפיס בשחור לבן ולוודא שלא “נעלמים” טקסטים חשובים בהדפסה.
  • השתמשו בפורמט Doc או PDF –  יש מערכות שלא מקבלות פורמטים אחרים או לא מסוגלות לסרוק אותן.
  • לתפקידי פיתוח והפקה – כדאי להוסיף לינק לתיק עבודות – ופה זו ההזדמנות לזרוח בגדול עם התוצרים שפותחו לאורך הדרך.

7. גרסאות

הכינו כמה גרסאות לקורות החיים – בכל הגשה הדגישו את הניסיון הרלוונטי למשרה ולארגון שאליהם מוגשים קורות החיים.

8. תעמדו מאחורי מה שכתוב

תשקפו בצורה כנה את היכולות – בכלים ובשפות. תנו למעסיק/ה להחליט אם יש אפשרות להתגמש עם היכולות הללו.
למשל – למשרה שדורשת כתיבה באנגלית, תידרש אנגלית שוטפת וברמה גבוהה ולא ניתן יהיה להתפשר על כך. הדברים יעלו גם כך בריאיון. לכן המלצתנו היא לשמור על שקיפות והגינות.

9. באתי לעזרת חבר

לפעמים נתקשה לזהות טעויות, ניסוחים לא נכונים, או שאפילו נתאהב במסמך שהכנו. אל תתביישו לבקש חוות דעת על קורות החיים שלכם מעמיתים, חברים, וכל מי שאפשר לסמוך עליו/ה.

 

בהצלחה בחיפוש, מקווים שעזרנו!

 

רוצה לראות את הטיפים שלנו לגיוס?

 

רוצה לקבל את הקטלוג של לימי?

רוצה לקבל את הקטלוג של לימי?

לקבלת התמצית למייל
ולרישום לניוזלטר של limi

לקבלת הסקירה למייל
ולרישום לניוזלטר של limi