על אוצרות ולמידה בארגונים

museum

כשהייתי ילדה לאבא שלי היה קטע שחוזר על עצמו, הוא הצביע על השפה העליונה ואמר: “את רואה מה יש לך כאן?” ואז מסביר על עד כמה אנחנו לפעמים מפספסים דברים שנמצאים לנו ממש מתחת לאף כי אנחנו במעין נקודת עיוורון.  בעיניי ככה זה עם אוצרות בלמידה בכלל ובטח עם המיזם שצומח לכולנו כאן מתחת לאף – קמפוס IL.

רגע, אבל מה זה אומר “אוצרות בלמידה”?

רבות נכתב על הנושא לכן נסכם ממש בקצרה. נתחיל דווקא מהבנה של מה זה אוצרות. לפי ויקיפדיה אוצֵר הוא מפקח, מעריך ומנהל במוזיאון או גלריה. במובן המודרני הרחב אחראי האוצר על ארגון תערוכות במוזיאונים וגלריות, לפי רעיון מרכזי, עם קו המחבר בין כל היצירות והופך את חווית הצפייה בהן לנרטיב.
אז ככה רק בלמידה, כלומר, הגלריה שלנו היא LMS או אתר פנים ארגוני ואנחנו בוחרים איזה תוכן מוכן לשים בה, בהתאם לצרכי הארגון וכולי.
הדגש כאן הוא על הבחירה הנכונה, ההתאמה לארגון ואופן ההנגשה של תכני הלמידה, לא על יצירת התוכן כי בעידן של היום המון תוכן כבר נמצא באופן חינמי או מוכן בתשלום (מוצרי מדף).

רוצים ללמוד עוד על אוצרות?
הנה מאמר קצר באנגלית על הנושא, אפשר גם לקרוא באתר של עמי סלנט על ההשפעות של אוצרות בעולם החינוך (עם המון הקבלות אלינו).
ממליצה על מאמר של דיוויד קלי המפרט את אופן הביצוע ולינקים להמון מקורות:
How to Curate: Putting Curation into Practice for L&D

curation

מתוך המצגת של דיוויד קלי

יש המון מקורות דרכם ניתן לעשות אוצרות בלמידה, הפעם בחרתי להתמקד בקמפוס IL.

אז מה זה קמפוס IL?

קמפוס IL הוא המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית. מה זה אומר? מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית והמועצה להשכלה גבוהה חברו ליוזמה אסטרטגית משותפת כדי לאפשר לכל אדם בישראל לרכוש השכלה ולפתח מיומנויות לקידומו האקדמי, המקצועי והאישי. עוד על החזון ניתן לקרוא באתר.
חלק מהקורסים המובאים מטה נמצאים גם בקורסים אונליין של שירות התעסוקה.

קורסי אוצרות לדוגמה אותם ניתן להציע לעובדים

קורסי אופיס

שפות

מה עוד?

ומה רלוונטי לאנשי הלמידה בארגונים?

  1. קורסים על למידה מרחוק
  2. קורס Storyline למתחילים – הקורס מקיף, כולל תעודה ומכיל 9 פרקים הכוללים: סביבת עבודה, אינטראקציות בסיסיות, עיצוב מעטפת וייצוא המוצר, סוגי שאלות, אינטראקציות מתקדמות חלק 1, אינטראקציות מתקדמות חלק 2, סרטוני סמן, משחוק בלמידה וסיכום. שימו לב: הקורס מלמד על Storyline2 ובמקביל אליו מומלץ להוריד את גרסת הניסיון של Storyline (ניתן לעשות בה שימוש עד 60 יום).
  3. כישורי עבודה רלוונטיים בעולם משתנה – הקורס מבוסס על מודל I PRO וכולל סקירה: השינויים המתרחשים בעולם ובשוק העבודה המשתנה, הכישורים הנדרשים וההתנהגויות הקשורות לכל כישור, מיפוי אישי וגיבוש תוכנית למידה אישית לצמצום פערים.
  4. ללמוד איך ללמוד – קורס קצר מבית היוצר של מתודיקה. כולל לימוד על חשיבות הלמידה ככלי להתפתחות והתמקצעות, אתגרי הלמידה העצמית והפתרונות שלהם, אסטרטגיות מרכזיות ללמידה אפקטיבית ואפשרויות הלמידה בדיגיטל.

אגב, ניתן לפנות לקמפוס IL ולבחון שת”פ לצורך הטמעת הקורסים בארגון באינטגרציה מלאה יותר: [email protected]
בהצלחה :)

רוצים להיות מעודכנים? לחצו כאן והרשמו לניוזלטר!

רוצים לדעת עוד? ניוזלטר ממוקד ולא חופר, על כל מה שחם!